Fokken
Ieder ras kent zo zijn eigen problemen maar zeker wanneer je te maken hebt met een kleine populatie (weinig ouderdieren), moet je zorgvuldig te werk gaan. Voor het fokken hebben wij dan ook een aantal voorwaarden opgesteld om te komen tot een zo groot mogelijke kans op gezonde pups. Er volgt nu een opsomming van de voorwaarden waaraan een Grote Zwitser moet voldoen om ‘zichzelf’ aangekeurde teef /reu van de rasvereniging te mogen noemen. Ieder lid van de vereniging die zijn of haar hond inzet voor een dekking moet hier aan voldoen. Deze voorwaarden zijn:
1. De Grote Zwitser moet over een stamboom beschikken en ingeschreven zijn in het Nederlandse Honden StamBoek. Een hond uit het buitenland moet dan ook eerst overgeschreven worden.
2. De hond moet de aan de Rasinventarisatie van de vereniging deelnemen. Voor de gedragstest moet de hond een A of B halen. De Grote Zwitser moet minimaal 22 maanden zijn om deel te kunnen nemen aan de Rasinventarisatie.
3. Bij de Rasinventarisatie wordt ook het uiterlijk van de hond uitgebreid gekeurd door exterieurkeurmeesters om te bepalen in hoeverre de hond voldoet aan de rasstandaard. Ook hiervoor moet de uitslag een A of B zijn. Daarnaast moet minimaal één keer bij een andere keurmeester een ZG of een U worden gehaald in de tussen- of open klasse van een CAC-show of de Clubmatch van de vereniging.
4. Er moet een officieel oogonderzoek worden gedaan door een ECVO-specialist, de lijst van specialisten vind je hier. Bij de dekking mag dit oogonderzoek niet ouder zijn dan twee jaar.
5. Last but not least. Er moeten, na de leeftijd van 18 maanden, HD-, ED- en OCD-foto’s gemaakt worden door een dierenarts die daartoe geautoriseerd is door de Raad van Beheer. De heup- en elleboogfoto’s (HD- en ED) worden door de dierenarts opgestuurd naar de Raad van Beheer en de schouderfoto’s (OCD) moeten naar Duitsland ter beoordeling. Er mag maximaal sprake zijn van HD-C en de hond moet vrij zijn van ED en OCD van de schouders.
Als de Grote Zwitser teef aan bovengenoemde voorwaarden voldoet, kan er fokinformatie aangevraagd worden bij de fokinformatiecommissie. Hiervoor moet je een kopie of scan van de stamboom en bovengenoemde uitslagen sturen naar databeheer@sennenweb.nl. Bij de FIC moet je aangeven wat je belangrijk vindt voor de reu. Op basis van die gegevens en de resultaten van de onderzoeken zal de FIC informatie verstrekken over geschikte partners.
Vraag ruim op tijd fokinformatie aan. Voor Duitse partners moet de SSV goedkeuring geven en dit proces duurt al minimaal 6 weken. Graag fokinformatie dan ook minimaal 3 maanden voor de verwachte loopsheid aanvragen bij FIC. Voorgenomen dekkingen (zowel voor teef als reu) zonder voorafgaand gevraagde fokinformatie dienen 1 maand voor de dekking gemeld te worden bij FIC zodat getoetst kan worden of de oudercombinatie voldoet aan het fokreglement.
Dekreuen
De vereniging is blij dat er onder de leden ook enkele aangekeurde dekreuen zijn. De actuele lijst is hieronder te downloaden.
VerenigingsFokReglement
Met ingang van 1 februari 2024 moet aan deze eisen van het fokreglement voldaan worden:
Het nieuwe Verenigingsfokreglement voor de Grote Zwitserse Sennenhond is op 08-01-2024 door de Raad van Beheer goedgekeurd en van kracht met ingang van 01-02-2024.
Uitslagen, dekkingen en geboortes moeten gemeld worden bij FIC. Daarna worden deze gegevens op de site gemeld. Mensen met belangstelling voor een Grote Zwitserpup moeten dus zelf contact opnemen met de fokker maar natuurlijk mogen zij ook onze commissaris contacteren.
